Co warto zobaczyć w Gdańsku?

Gród Neptuna, który musisz odwiedzić

Gdańsk to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Położone jest nad Morzem Bałtyckim, dysponuje dużym portem handlowym. Gdańsk zamieszkany jest przez 466 631 mieszkańców, co stanowi go szóstym pod względem liczby ludności, miastem w naszym kraju.

Historia miasta

Gdańsk pochwalić się może ponadtysiącletnią historią, stał się między innymi symbolicznym miejscem wybuchu II wojny światowej, a także upadku komunizmu w Europie Środkowej. Dzięki tak wielu wydarzeniom, które miały miejsce w Gdańsku, miasto posiada na swoim terenie liczne zabytki architektoniczne, instytucje oraz placówki kulturalne. W Gdańsku istnieje wiele pięknych miejsc, które podczas pobytu w tym mieście musisz koniecznie odwiedzić. Żeby dostać się do każdego z tych miejsc i w sprawny sposób przemieszczać się między nimi, warto skorzystać z aplikacji Taxi Polska i zamówić kurs z kierowcą, który zna najważniejsze zakątki Gdańska.

Co warto zobaczyć w Gdańsku?

Pierwszym miejscem, które musisz odwiedzić podczas pobytu w Gdańsku, jest Muzeum Bursztynu. Gdańsk to Światowa Stolica Bursztynu, co roku do miasta przyjeżdżają tysiące światowych kupców na targi Amberif. Muzeum Bursztynu to miejsce, w którym poznasz historię, a także sposoby obrabiania i zastosowania bursztynu. Muzeum Bursztynu mieści się w unikatowym na skalę europejską, gotycko-renesansowym Zespole Przedbramia ulicy Długiej. Budynek składa się z trzech części: Wieży Więziennej, Katowni oraz Szyi z Domem Więziennym.

Najchętniej fotografowane miejsce w Gdańsku

Wizyta w Gdańsku nie może odbyć się bez odwiedzin Fontanny Neptuna. Jest to 650 – kilogramowy posąg, który stał się najbardziej charakterystycznym pomnikiem miasta. Fontanna mieści się w reprezentacynej części Gdańska i jest obowiązkowym punktem wszystkich wycieczek. Na pewno warto zobaczyć w Gdańsku także Ratusz Głównego Miasta. Jego najstarsze fragmenty pochodzą aż z XIV wieku. W kolejnych latach był coraz bardziej rozbudowywany, czego efektem jest teraz piękna gotycko-renesansowa budowla. Ratusz jest imponujący nie tylko z zewnątrz.

Liczy się wnętrze

Warto zajrzeć do jego wnętrza, które składa się z kilku sal, między innymi z Wielkiej Sali Rady (tzw. Sali Czerwonej), której strop pokryty jest dwudziestoma pięcioma obrazami autorstwa Izaaka van den Blocke’a. Kolejną, wartą uwagi, jest Sala Biała ozdobiona portretami polskich królów i wielkim marmurowym kominkiem. To w tej sali niegdyś odbywały się królewskie audiencje, sądy i międzynarodowe umowy. A jeśli mowa o wnętrzu, to na uwagę zasługuje także wnętrze Bazyliki Mariackiej, która jest największą w Europie świątynią zbudowaną z cegieł. Budynek jest także niezwykłym przykładem sztuki gotyckiej. Wewnątrz bazyliki zobaczysz “Pietę”, “Piękną Madonnę Gdańską”, a także doskonałą kopię tryptyku “Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Zabytkiem, który zapiera dech w piersiach jest trzykondygnacyjny zegar astronomiczny Jana Duringera o wysokości 14 metrów, który powstał w 1470 roku.

Droga iście królewska…

W Gdańsku ważnym miejscem jest Droga Królewska (to inaczej ulica Długa i Długi Targ) zaczynająca się od Złotej Bramy. To na jej szlaku znajduje się serce miasta, a także termometr Fahrenheita i barometr – wzorowane na oryginale z roku 1752. Droga Królewska kończy się Bramą Zieloną – której nazwa pochodzi od niegdysiejszej barwy kolumn mostu, który za nią się kryje.

Pamiętaj o Żurawiu

Jednym z najważniejszych punktów wizyty w Gdańską jest Brama Żuraw. Koniecznie poproś taksówkarza, zamówionego przez aplikację Taxi Polska, aby podrzucił Cię jak najbliżej Żurawia. To największy i najstarszy ze średniowiecznych dźwigów, który stał się symbolem Gdańska. Nie musisz kończyć swojej wizyty w Gdańsku na Żurawiu. Dopytaj Kierowcę, którego zamówiłeś za pośrednictwem aplikacji Taxi Polska, o inne ważne miejsca w Gdańsku. Jako mobilny mieszkaniec miasta, na pewno zawiezie Cię jeszcze w wiele ciekawych, być może nieodkrytych miejsc.