Bazylika Mariacka w Gdańsku – jak dojechać?

Bazylika Mariacka, przez niektórych zwana “Koroną Gdańska” uchodzi za największą w Europie, wybudowaną z cegły świątynię. Uwagę zwracają jej wysokie wieże. Obiekt budowano przez 159 lat, począwszy od roku 1343, w którym położono kamień węgielny (stało się to dokładnie w dzień uroczystości Zwiastowania Pańskiego). Okazałej wielkości budowla mieści do 20 tysięcy osób. Bazylikę rocznie odwiedza około pół miliona osób. Różne są pobudki zaglądających tu turystów. Jedni przychodzą odwiedzić słynne miejsce kultu, u innych ciekawość budzi niesamowita konstrukcja budynku. Jeszcze inni przychodzą, by podziwiać jej historyczną formę architektoniczną.

Pytanie, które nikogo w Trójmieście już nie dziwi

Bazylika Mariacka w Gdańsku – jak dojechać? Pytanie to z ust turystów w Trójmieście pada zdecydowanie częściej, niż by się to mogło wydawać. I nikogo nie dziwi. Budowla zachwyca z zewnątrz. Stanowi też doskonały punkt widokowy na miasto. A jej wnętrze zdaje się nie mieć sobie równych, jeśli chodzi o bogactwo przechowywanych tu dzieł. Wewnątrz bazyliki znajduje się mnóstwo średniowiecznych perełek. Wśród nich wymienić należy: “Piękną Madonnę Gdańską”, “Pietę”, “Ołtarz Koronacji Marii”, “Ołtarz św. Barbary”, “Tablicę Dziesięciorga Przykazań” czy zegar astronomiczny. Nie brakuje też dzieł sztuki z późniejszych okresów. Sama Bazylika stylem nawiązuje do gotyku.

Bazylika Mariacka w Gdańsku – jak dojechać? To zależy…

To, jak dojechać do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, uzależnione jest od tego, w której części miasta aktualnie się znajdujesz. Jeśli przebywasz w pobliskiej Gdyni lub Sopocie, też powinieneś tu zajrzeć. Możliwości dojazdu jest wiele. To, którą z nich wybierzesz, zależy od tego, czego po przejeździe się spodziewasz i ile dajesz sobie na niego czasu. Do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku dojeżdża kilka linii autobusowych, ale też kolejowych i tramwajowych. Z bardziej oddalonych punktów najprawdopodobniej nie dotrzesz bez przesiadek. No, chyba, że cenisz sobie komfort podróży. Wówczas możesz do Bazyliki Mariackiej przyjechać własnym autem lub taksówką.

Powiedz mi, jakie masz plany, a podpowiem, jak dojechać

Jeśli traktujesz Bazylikę Mariacką jak obiekt sakralny i przybywasz tu na Mszę, pewnie nie zrobi Ci różnicy, jeśli będziesz musiał spędzić w komunikacji miejskiej dłuższy czas. Podobnie w przypadku, gdy udajesz się do Bazyliki, by podziwiać znajdujące się tu dzieła sztuki. A jak wiesz, jest co oglądać. Jeśli z kolei planujesz wejść na tutejszą 82-metrową wieżę, to zdecydowanie odradzamy długie podróże poprzedzające moment wspinaczki. Do pokonania jest 409 wąskich schodków. Przy takiej liczbie stopni nietrudno się zmęczyć. A wejść warto, bo z żadnego innego miejsca nie da się podziwiać panoramy Gdańska.

Taksówka nie tylko dla wygodnych

Bazylika Mariacka w Gdańsku – jak dojechać? Na liście możliwych środków transportu bezapelacyjne, pierwsze miejsce zajmuje taksówka. Wbrew pozorom, nie jest to rozwiązanie tylko dla wygodnych. Skorzystać mogą ci, którzy nastawiają się na długie zwiedzanie Bazyliki i nie wyobrażają sobie wizyty bez wejścia na tamtejszą wieżę widokową. Jeśli masz ograniczony czas pobytu w Gdańsku, też śmiało możesz rozważać podróż taksówką. Zresztą, to rozwiązanie jest dobre dla każdego, kto ceni sobie komfort, komu przeszkadza tłok w komunikacji miejskiej. Jest też idealne dla nieznających topografii miasta, chcących uniknąć niemiłych pomyłek przy wyborze właściwej trasy przejazdu. Jak najlepiej zamawiać taxi? Przez aplikację Taxi Polska. Jej instalacja zajmuje chwilę. Sama aplikacja jest niezwykle intuicyjna i daje szereg możliwości. Poznaj je wszystkie, ściągając już dziś Taxi Polska na swój telefon. Aplikacja posłuży Ci nie tylko w Gdańsku, ale też w wielu innych, polskich miastach.